Wybór kostki brukowej na posesję. Co wziąć pod uwagę?
Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów na pokrycie nawierzchni zewnętrznej zarówno w przestrzeni publicznej, jak i na prywatnych posesjach. Kostka służy do pokrycia nawierzchni za pomocą małych elementów ułożonych ściśle obok siebie. Współcześnie, istnieje bardzo szeroki wybór kostki w przeróżnych wariantach. Inną wybierzemy do przestrzeni publicznej – w parkach, parkingach, na ścieżkach rowerowych, czy deptakach. Inny rodzaj może sprawdzić się w ogrodzie, czy na tarasie, a jeszcze inny w miejscu przeznaczonym na grill, ścieżki bądź alejki. Czym jednak kierować się podczas wyboru kostki brukowej?
Grubość i kolor kostki
Poza ceną i estetyką, która nam osobiście najbardziej odpowiada, warto skupić się na nawierzchni, na której kostka będzie kładziona, aby dobrze ją dostosować do jej typu. Ponadto, trzeba wziąć pod uwagę obciążenia, na które będzie narażona. W zależności od miejsca kostka brukowa może mieć inną grubość i strukturę. Przykładowo, przed garażem warto, aby miała 6 cm grubości oraz była chropowata, aby zapewnić większą przyczepność samochodom. Na ścieżkach ogrodowych wystarczy 4 cm grubości, a z kolei 8 cm będzie idealne dla cięższych samochodów - jak ciężarówki. Warto także zastanowić się nad kolorem - ciemny kolor nie pozostawia śladów po oponach. Opcji kolorystycznych mamy bardzo dużo: od żółci, przez czerwienie i brązy, aż do szarości i grafitu.
Kształt, wielkość i impregnacja
Wybór kostki brukowej jest także zależny od jej otoczenia – jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, którą planujemy pokryć kostką, to warto zdecydować się na barwne mozaiki, które urozmaicą rozległą przestrzeń. Natomiast, jeśli wokół mamy wiele drzew i roślinności, to lepiej pomyśleć o stonowanych kolorach. Kostka w jasnym kolorze jest bardziej widoczna po zmroku i mocniej odznacza się od roślinności. Istotna jest także wielkość kostki – mniejszą używamy na wąskich ścieżkach, a dużą na podjazdach. Do wyboru mamy również jej kształt (trapez, podwójne T, prostokątne o falowanych brzegach, kwadratowe i prostokątne). Koniecznie należy sprawdzić, czy kostka jest również zaimpregnowana przez producenta.